G

تکنولوژی ۵G می تواند بزرگترین پیشرفت تاریخ اینترنت همراه باشد

اینترنت همواره از زمان GPRS  تاکنون پیشرفت های زیادی کرده است.
GPRS  اولین نسل اینترنت تلفن همراه به شمار می رود و سرعت آن بین ۱۲۰ تا ۳۸۴ کیلوبیت برثانیه بود که این سرعت بسیار پایین محسوب می شد.بعد ازآن ۲G یا edge  به عنوان نسل دوم اینترنت موبایل عرضه شد و سپس ۳G آمد که سرعت آن ۴۷۳ کلیوبیت در ثانیه بود، شاید این سرعت زیاد به نظر نیاد، اما در عمل تفاوتش نسبت به نسل های قبلی مشخص بود.اما بعد از ۳G اینترنت موبایل ۴G یا LTE به دنیا معرفی شد که تغییراتی در صنعت تلفن های همراه ایجاد کرد و سرعتی  معادل ۱۵۰  مگابیت در ثانیه را ارائه کرد اما دسترسی به ابن سرعت در اکثر نقاط ممکن نبود .نسل ۴ اینترنت چندسالی هست که در دسترس کاربران قرار گرفته است.

ورایزون در سال ۲۰۱۰ شبکه (۴G(LTE خود را راه اندازی کرد اما حالا ورایزون و دیگر اپراتورها به دنبال دستیابی به تکنولوزی ۵G هستند که پیشرفت بعدی در صنعت اینترنت همراه می باشد.سرعت اینترنت ۵G در حدود ۲۰ گیگابیت در ثانیه است که تفاوت بسیاری با ۴G دارد که این سرعت حدوداٌ ۲۰۰ برابر پرسرعت ترین ISP های امریکا است.

باچنین سرعتی می توانیم ویدئو‌های با‌کیفیت بالا را با سرعت زیاد تماشا کنیم و همچنین سرعت دانلود فایل‌ها نیز بسیار بالا‌تر می رود. اما مهم‌ترین بخش این تکنولوژی کاربری آن در آینده و اینترنت IoT خواهد بود. امروزه ترموستات‌ها، لامپ‌های سبک، سنسور‌های تشخیص دود و بسیاری وسایل دیگر به اینترنت متصل شده‌اند. با اتصال تمامی این اشیا، استفاده از پهنای باند اینترنت افزایش و سرعت آن کاهش می‌یابد.

۵G پهنای باند بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا سرعت همواره خوب باشد. Ericsson معتقد است که تکنولوژی ۵G می‌تواند دنیا را تغییر دهد.

با ورود ۵G به بازار باید device های جدیدی خریداری کنیم. برای این که  تبلت ها و گوشی های هوشمند کنونی از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کنند.این اتفاق در زمان ورود تکنولوژی ۴G LTE نیز افتاد. اما با توجه به اینکه این تکنولوژی حداقل تا سال ۲۰۲۰ وارد بازار نمی‌شود، کاربران نگرانی از بابت خرید‌های خود نخواهند داشت. در حال حاضر ورایزون و AT&T در حال تست شبکه‌های ۵G خود هستند.

نظرات