aaa

تغییر مک آدرس در ویندوز ۱۰

MAC مخفف کلمه Media Access Control است و مکانیزمی برای شناسایی کامپیوترها در شبکه می باشد. در‌واقع این مکانیزم آدرس دهی به این منظور استفاده می شود تا مطمئن شویم که بسته های اطلاعاتی ما از مبدا به مقصد می رسند و در این میان هویت مبدا و مقصد توسط این مکانیزم آدرس دهی تعیین می شود.

آدرس MAC را به عنوان آدرس سخت افزاری کارت شبکه می شناسند و این آدرس معمولا توسط مدیر شبکه تغییر نمی کند و از طرف شرکت تولید کننده بر روی کارت شبکه یا دستگاهی که به شبکه متصل می شود بصورت از پیش تعریف شده وجود دارد.آدرس MAC برای شناسایی یک کارت شبکه استفاده می شود و به همین دلیل باید منحصر به فرد بوده و نباید تغییر کند به همین دلیل شما به روش های معمول نمی توانید آدرس MAC یک کارت شبکه را عوض کنید ، این آدرس برای هر کارت شبکه ای که در دنیا وجود دارد منحصر به فرد است .

آدرس MAC یک آدرس ۴۸ بیتی است که از ۶ قسمت تشکیل شده است ، هر یک از این ۶ قسمت دارای دو عدد می باشد که در مبنای ۱۶ می باشد. یعنی در هر کدام از این قسمت ها ما می توانیم اعدادی بین ۰ تا F استفاده کنیم.برای مثال اولین آدرس MAC بصورت ۰۰:۰۰:۰۰:۰۰:۰۰:۰۰ می باشد و آخرین آدرس MAC بصورت FF:FF:FF:FF:FF:FF شناسایی می شود که مصرف آخرین و اولین آدرس های MAC طبیعتا برای کارت شبکه ها نیست ، برای مثال آدرس MAC به شکل FF:FF:FF:FF:FF:FF برای انجام فرآیند Broadcasting یا ارسال برای همه کامپیوترهای شبکه استفاده می شود. سه قسمت ابتدایی آدرس MAC مختص شرکت سازنده کارت شبکه است و این بدین معنا است که شما می توانید تنها با نگاه کردن به سه قسمت اول آدرس MAC تشخیص بدهید که شرکت تولید کننده این کارت شبکه کیست. سه قسمت بعدی برای هر کارت شبکه در دنیا منحصر به فرد است . توجه کنید که درست است که آدرس MAC بر روی کارت شبکه شما بصورت Hard Coded یا پیشفرض قرار دارد ، اما شما می توانید آن را بصورت موقتی تغییر بدهید

چرا باید مک آدرس خود را تغییر دهیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما را مجبور به انجام این کار می‌کند. مثلا، اگر ISP شما یا مدیر سیستم، دسترسی به اینترنت را برای دستگاهی با مک آدرسی خاص محدود کرده باشد، ممکن است با جایگزینی کارت شبکه‌ی اصلی خود، متوجه شوید که نمی‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید. حل این مشکل برای مدیر شبکه یا یک شرکت ممکن است چند لحظه بیشتر طول نکشد. شما هم می‌توانید با صرف زمان بیشتری نسبت به آن‌ها و ظرف مدت چند دقیقه، مک آدرس خود را تغییر دهید.

حفظ حریم خصوصی از دیگر علل این کار است. کارشناسان امنیت شبکه، این موضوع را مطرح کردند که مک آدرس می‌تواند به عنوان یک تهدید امنیتی محسوب شود. اما تغییر مک آدرس مربوط به دستگاه‌ها، هکرها را در ردیابی حرکات شما در شبکه با مشکل مواجه می‌سازد.

البته برخی از افراد از مک آدرس به منظور انجام اقدامات غیر قانونی استفاده می‌کنند، بنابراین تغییر آن در برخی از کشورها غیر قانونی است. تغییر مک آدرس به خودی خود قانونی است اما استفاده از آن در فعالیت‌های غیر مجاز، می‌تواند شما را با مشکلاتی مواجه سازد.

روش تغییر مک آدرس در ویندوز ۱۰

به منظور تغییر مک آدرس در windows 10 ابتدا، در نوار جستجو عبارت Device Manager را تایپ کرده و روی قسمت Control Panel، که به عنوان نتیجه‌ی جستجو نمایش می‌یابد، کلیک کنید. در آن پنجره، به قسمت مربوط به Network Adapters بروید و کانکشنی را که امکان تغییر مک آدرس را برای شما فراهم می‌کند، انتخاب کنید. از آنجایی که اجزاء مربوط به شبکه‌های کابلی و بی‌سیم از یکدیگر مجزا هستند، ممکن است آدرس‌های متفاوتی داشته باشند. بنابراین مطمئن شوید که گزینه‌ی درست را انتخاب می‌کنید.

MAC

روی دستگاه مورد نظر، دوبار کلیک کنید. با این کار برای شما پنجره‌ی جدیدی باز خواهد شد که مربوط به آن دستگاه خاص است. به قسمت فوقانی سربرگ Advanced، بروید و لیست موجود در زیر عبارت Property را پیمایش کنید تا گزینه‌ی Network Address را بیابید. ممکن است به جای Network Address، گزینه‌ی Locally Administered Address جایگزین شده باشد.

MAC1

مقدار radio dialog را از Not Present به Value تغییر دهید و در فیلد مربوطه، MAC address جدید خود را وارد کنید و سپس کلید ok را بزنید. به منظور بررسی نتایج اقدامات خود، می‌توانید Command Prompt را باز کرده و عبارت “getmac” را تایپ کنید. با این کار کلیه‌ی آدرس‌هایی را که در سیستم شما وجود دارد، مشاهده خواهید کرد.

getmac

نظرات