AMD1

پردازنده هشت هسته ای zen شرکت AMD

AMD چند روز پیش پردازنده قدرتمند خود را با نام zen معرفی کرد.این پردازنده ۱۶ تردی  ZEN که از وجود هشت هسته پردازشی استفاده می کند از اواخر سال جاری میلادی راهی بازار شده است.

لیساسو مدیر عامل کمپانی ADM در مورد پردازنده ی جدید این کمپانی در نماشگاه کمپیو تکس این چنین اظهار نظر کرده است:

پردازنده‌ی ZEN حیات یافته و ما از این مساله و قابلیت‌هایی که این پردازنده در اختیار کاربران قرار خواهد داد، هیجان زده هستیم.

‌ انتظار دارد تولید پردازنده‌های جدیدش را بصورت محدود با شماری از شرکایش در هفته‌های آینده آغاز کند، هرچند تولید انبوه این تراشه از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

بعد از شکست هایی که در سال های گذشته شرکت ADM متحمل شد پردازنده zen را از base به صورتی طراحی کرده تا توانایی بالایی را برای رقابت با پردازنده های intel داشته باشد.
شاید بتوان گفت پردازنده zen یک نشانه برای بازگشت این کمپانی به روز های اوج خود باشد. پردازنده ی zen  بر پایه سوکت AM4 توسعه یافته است که  می تواند از حافظه های DDR4 نیز پشتیبانی کند و همچنین می تواند با مادربورد های مجهز به سوکت +AM3 نیز کارکند.

با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط شرکت AMD پردازنده های zen می تواند در مقایسه با نسل کنونی پردازنده های سری Vishera در هر کلاک ۴۰% دستورات بیشتری را پردازش کنند.AMD معماری پردازنده های سری Vishera را کنار گذاشته و از این به بعد از قابلیت مولتی تردینگ همزمان که مشابه هایپر تردینگ اینتل می باشد استفاده می کند.

AMD اطلاعاتی را در خصوص قیمت محصول جدیدش ارائه نکرده، اما بسیاری انتظار دارند تا برچسب قیمت این محصول به گونه‌ای باشد تا AMD دست بالا را در اختیار گرفته و اینتل را تحت فشار قرار دهد.

یک روز پیش از آنکه اِی اِم دی نسل جدید پردازنده‌ی خود را رونمایی کند، اینتل پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای خود را معرفی کرد که انظار می‌رود با قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار به فروش برسد. اینتل پردازنده‌ی Core i7-6950X خود را نیز با قیمتی ۱٫۷۰۰ دلاری راهی بازار خواهد کرد.

نظرات