Google

آنچه که Google در مورد ما می داند

با توجه به این که خدمات گوگل رایگان است اما زمانی که ما از خدمات گوگل استفاده می کنیم گوگل اطلاعاتی درمورد ما به دست می آورد.

زمانی که ما از خدمات پرکاربرد گوگل مثل  Gmail، Google Drive و … استفاده می کنیم به گوگل اجازه می دهیم که اطلاعاتی در مورد ما جمع آوری کند و آن را با موسسات تبلیغاتی به اشتراک بگذارد تا آنها با استفاده از این اطلاعات بتوانند تبلیغات هدفمند تری را ارائه کنند. به‌عنوان‌ مثال شرکت‌های هواپیمایی، دوستداران مسافرت را هدف تبلیغات خود قرار می‌دهند و تولیدکنندگان پوشاک کودکان، خانواده‌ها را.

گوگل از راه های مختلفی برای شناسایی و به دست آوردن اطلاعات از کاربران استفاده می کند.به عنوان مثال هر بار که وارد gmail می شویم یا از گوشی اندروید خود استفاده می کنیم  مقداری از اطلاعات شخصی خود از جمله نام، شماره تلفن ،موقعیت و … را  در اختیار گوگل قرار می دهیم.

برای مشاهده این که گوگل چه اطلاعاتی در مورد فعالیت های اینترنتی ثبت کرده می توانیم به صفحه Web & App Activity  برویم با کلیک بر روی Setting در پایین صفحه

google1

می‌توانید ببینید که گوگل چگونه شما را ارزیابی و به شرکت‌های تبلیغاتی معرفی می‌کند و همین‌طور این اطلاعات را مدیریت کنید.

google2

با این کار به فهرست بلند و بالایی از تاریخچه‌ی کامل وبگردی خود دسترسی پیدا خواهید کرد که می‌توانید آن را پاک‌ کنید. این کار آسان نیست؛ چراکه در هر مرحله فقط می‌توانید اطلاعات یک روز را حذف کنید و به‌ این‌ ترتیب حذف کامل اطلاعات زمان بسیار زیادی خواهد برد. برای پاک کردن یک روز خاص، آن را انتخاب و روی دکمه‌ی «DELETE» در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.

google3

بعد از این کار پیام اخطاری از طرف گوگل به نمایش درمی‌آید که در مورد عواقب پاک کردن اطلاعات و تأثیر منفی آن در استفاده از خدمات این شرکت برای کاربر به شما هشدار می‌دهد. در حقیقت گوگل هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این اطلاعات ارزشمند ندارد و پاک کردن آن‌ها تأثیر منفی غیرقابل جبرانی بر زندگی دیجیتال کاربر نخواهد گذاشت

google4

در این قسمت  می توانیم تمامی صفحه های حاوی همه اطاعات ثبت شده در گوگل در مورد فعالیت های اینترنتی خود را مدیریت کنیم.

google5

اگر بر روی Location History کلیک کنیم به صفحه Google MAP می رویم که در این صفحه همه ی جابجابی های ما را که توسط Google MAP و سایر سرویس های موقعیت یابی ثبت شده مشاهده و مدیریت می کنیم.

google6

در قسمت تنظیمات  می توانیم همه اطلاعات در مورد مو قعیت خود را با گزینه  Delete all Location History پاک کنیم.
google7

و اگر می خواهیم از تمام اطلاعات گوگل در مورد خود با خبر شویم  بر روی Download a copy of all your data  می زنیم. و سپس show more products زده و select all  انتخاب کرده و next  می کنیم.

google87

  در صفحه بعد نوع فرمت فایل که می خواهیم و روش در یافت فایل را نیز انتخاب می کینم. گوگل برای تهیه و ارسال فایل به چند ساعت تا چند روز زمان نیاز دارد. ذخیره کردن فایل در گوگل درایو حدود ۲ ساعت طول می‌کشد و دریافت فایل به‌صورت مستقیم با ایمیل حدود یک هفته زمان می‌برد.

google97

 برای آگاهی از دیدگاه شرکت‌های تبلیغاتی در مورد کاربر بر اساس اطلاعات گوگل، وارد حساب کاربری خود شوید و بعد از ورود به یکی از سرویس‌های گوگل، ابتدا روی آیکون حساب کاربری و بعد روی دکمه‌ی «My Account» کلیک کنید.

google10

در  صفحه بعد می توانیم به تنظیمات حساب کار بری بپردازیم.

google11

با استفاده از گزینه Control your content می توانیم همه اطلاعات را دانلود کنیم.اما برای این که ببینیم گوگل چه اطلاعاتی در اختیار شرکت های تبلیغاتی می گذارد وارد Ad settings می شویم

google12

و از صفحه باز شده Manager AD Settings را می زنیم که محتویات آن دیدگاه گوگل در مورد ما است. بعضی از موارد با واقعیت مطابقت دارند ولی تعدادی نیز غیرمنتظره و عجیب به نظر می‌رسند و صرفا حاصل آنالیزهای آماری گوگل در مورد کاربر با در نظر گرفتن جنسیت، سن، ملیت و … هستند.
با انتخاب گزینه‌ی «CONTROL SIGNED OUT ADS» در پایین صفحه و غیرفعال کردن «Ads based on your interests» می‌توانید ارسال تبلیغات بر اساس علایق کاربر (فقط در مرورگری که این تنظیمات در آن انجام می‌شود) را متوقف کنید. البته گوگل بازهم به شما توصیه خواهد کرد که این کار را انجام ندهید.

google13

نظرات