memory test

تست سخت افزاری رم با استفاده از دستور memory در ویندوز ۱۰

معمولا زمانی که برای RAM کامپیوتر مشکلی پیش می آید با پیغام Blue Page در ویندوز برخورد می کنیم اما پیغام Blue Page تنها برای رم نیست، اکثر زمان ها که با این پیغام روبرو می شویم نشان دهنده مشکل RAM می باشد.

برای پی بردن به این که RAM مشکل دارد دو راه داریم:

  1. راه اول این که RAM را عوض کنیم.
  2. راه دوم استفاده از Windows Memory Diagnostics می باشد.

روش اول معمولا امکان پذیر نیست چون حافظه رم قطعه ای نیست که کاربران در خانه به عنوان یک قطعه یدک از آن نگهداری کنند . اما با استفاده از دستور Memory کار کمی ساده تر شده و شما به سادگی می توانید متوجه شوید که آیا رم سالم است یا معیوب .

برای استفاده از Windows Memory Diagnostics کافیست Memory را در قسمت search  ویندوز جستجو کنید.

memory

بر روی گزینه Restart now and check for problems کلیک کرده تا سیستم شما ریستارت شود. ابزار Windows Memory Diagnostic Tool به طور پیش فرض تست Standard را انجام می دهد، صبر کنید تا هر دو مرحله به پایان برسد سپس سیستم از نو راه اندازی می شود.

memory2

زمانی که مراحل  تست تمام شود سیستم  راه اندازی می گردد.اگر خطایی پیدا شود ، ابزار Windows Memory Diagnostic Tool به تشخیص آن واحد خاصی از حافظه که باعث این خطاها در رایانه شده است ، مبادرت می کند و پس از راه اندازی مجدد نتایج تست گزارش داده می شود .اگر حافظه خراب تشخیص داده شود می بایست آن را خارج کرده و با حافظه دیگری جایگزین کنید.

memory 3

بعد از راه اندازی مجدد، پنجره اطلاع رسانی ویندوز (نوتیفیکیشن در قسمت اعلان ویندوز) بر روی دسکتاپ نشان میدهد آیا حافظه خراب است یا خیر .