cortana کورتانا 1

کورتانا چیست و چگونه کار می کند؟

اگر ویندوز ۱۰ دارید، چندین بار در روز، حداقل یکی دو دفعه سر و کارتان به کورتانا افتاده است. کورتانادستیار مجازی و هوشمند مایکروسافت که ویندوز ۱۰ را به تجربه‌ای متفاوت تبدیل کرده است. استفاده ازکورتانا اما محدود به گرفتن پاسخ‌های بامزه، قرار دادن یادآورها و فرستادن ایمیل و انجام جستجوی اینترنتی نیست. کورتانا می‌تواند برای چیزهای بیشتر و جالب‌تری هم استفاده شود که در این مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بازکردن نرم‌افزارهای ویندوز

احتمالاً از قابلیت کورتانا برای بازکردن نرم‌افزارها بر روی ویندزوتان زیاد استفاده کرده‌اید. اما خوب است بدانید که با استفاده از کورتانا می‌شود به نرم‌افزارهای اصلی ویندوز :
Task Manager, Device Manager, Control Panel
هم دسترسی پیدا کرد. کافی است نامشان را تایپ کنید، صرفاً پس از تایپ چند حرف، کورتانا نرم افزار را برایتان یافته و باز می‌کند.

البته بهتر است بگویم که این قابلیت با استفاده از صدا هم کار می‌کند اما ممکن است در دریافت دقیق آنکه چه می‌گویید کمی مشکل داشته باشد. در ضمن، ظاهراً و به دلایلی، کورتانا، هنگامی که به بازکردن همچین نرم‌افزاری دستور داده می‌شود، صرفاً به شما راه یافتن آن را می‌گوید و نرم‌افزار را باز نمی‌کند.

کمک گرفتن از کورتانا

کورتانا همینطور می‌تواند کمک‌های فنی هم به شما ارائه کند؛ اگر قصد دارید یک پرینتر را به دستگاهتان متصل کنید، رزولشن صفحه را تغییر دهید، ویژگی خاصی از مانیتور یا ویندوز را فعال کنید، کافی است ازکورتانا بخواهید راهش را نشانتان دهد. بسیاری از سوالات فنی و کامپیوتری شما باکورتانا و روش‌های پله به پله و دقیق، پاسخ داده می‌شند.

هم امکان دستور دادن با صدا وجود دارد و هم امکان تایپ هر دستور. البته هنگام استفاده از صدا، مراقب باشید چه جمله‌ای می‌گویید و چه گونه آن را می‌گویید. همانطور که واضح است امکان دستور صوتی به زبان فارسی وجود ندارد اما اگر می‌توانید به انگلیسی به کورتانادستور دهید، بهتر است به جای “درخواست آموزش روشن کردن یک ویژگی خاص” از کورتانا بخواهید آن ویژگی را برایتان روشن کند.

کورتانا را به یک سرویس اخبار تبدیل کنید

این یکی قابلیت فوق‌العاده کاربردی‌ است. همانطور که احتمالاً می‌دانید کورتانا توانایی نشان دادن آخرین اخبار مورد نظر شما را دارد اما اگر میخواهید آخرین اخبار مربوط به یک موضوع مشخص را بشنوید، می‌توانید ازکورتانا استفاده کنید. به سادگی از آن بپرسید (طبیعتاً به انگلیسی یا تایپ کنید) که آخرین اخبار در فلان زمینه را برایتان نشان دهد و صفحه‌ای با تیترهای آخرین اخبار در آن زمینه برایتان باز می‌شود. کورتانا همینطور می‌تواند برایتان تیترها را بخواند.

فعال‌سازی کورتانا با کیبورد

روش عادی روشن کردن کورتانا، کلیک بر روی آن است. اما در صورتی که در حال تایپ چیزی باشید یا به دلایلی نیاز به یک راه میانبر برای دسترسی به کورتاناداشته باشید، بهتر است از “کلید ویندوز + S” و “کلید ویندوز + C” استفاده کنید.

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

کورتانا cortana

نظرات