Hibernate

تفاوت Sleep ، Hibernate و Shut Down

کدام گزینه مناسب‌تر است؟

Sleep ، Hibernate یا Shut Down؟

در سال‌های اخیر دلیلی برای shut down کردن کامپیوتر وجود ندارد. زیرا در صورتی که از این گزینه استفاده کنید مجبور خواهید بود تا فرایند reboot (راه‌اندازی مجدد)، که برای اکثر کاربران فرایند خسته‌کننده‌ای است، تحمل کنید. شما می‌توانید به جای این کار در وقت خود صرفه‌جویی کرده و کامپیوتر خود را در حالت sleep یا hibernate قرار دهید.

کامپیوتر‌های امروزی، چه لپ‌تاپ باشند، چه کامپیوترهای PC و چه تبلت‌ها طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند از این گزینه‌ها بهره‌مند شوند و استفاده کنند. این دو ویژگی در انواع سیستم‌عامل‌ها از جمله ویندوز، لینوکس، OS X، Chroombooks‌ها و هر جای دیگری قابل دسترسی هستند.

چرا استفاده از گزینه‌های Sleep و Hibernate فوق‌العاده است؟

در صورتی که شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که در طول شبانه‌روز بسیار زیاد از کامپیوتر استفاده می‌کنید، بنابراین می‌توان گفت که گزینه shut down می‌تواند برای شما به طور وحشتناکی آزاردهنده باشد. قبل استفاده از این گزینه باید تمام کارهای خود را ذخیره کنید. سپس زمانی که کامپیوتر خود را shut down می‌کنید باید زمان طولانی را منتظر بماند تا فرایند را‌ه‌اندازی مجدد به طور کامل انجام شود. علاوه بر این، باید تمام نرم‌افزارهایی را که تا پیش از خاموش کردن کامپیوتر خود با آن‌ها کار می‌کردید، مجدد و به طور دستی اجرا کنید و هم‌چنین تمام فایل‌های خود را در این نرم‌افزارها دوباره باز کنید.

در حالی که اگر شما از گزینه‌هایsleep و hibernate استفاده کنید، تمام کارهای شما در همان حالت باقی می‌مانند. زمانی که کار شما با کامپیوتر تمام شد شما می‌تواند به راحتی فقط درب لپ‌تاپ خود را ببندید (یا در کامپیوترهای pc از گزینه Sleep یا Hibernate استفاده کنید.) نیازی نیست که نگران بسته شدن نرم‌افزارهای خود و ذخیره فایل‌ها یا سند‌ها باشید.

زمانی که بار دیگر به کار خود بازگردید و دکمه powerرا بفشارید همه چیز همان‌طوری به شما نمایش داده خواهد شد که آخرین بار پس از انتخاب گزینه sleep یا hibernate مشاهده کردید. به عبارت دیگر تمام نرم‌افزارها و سندهای شما در جای خود بدون تغییر باقی خواهند ماند و شما می‌توانید به سرعت کارهای خود را ادامه دهید. در صورتی که کامپیوتر خود را بر روی حالت sleep قرار بدهید در عرض یک یا دو ثانیه دوباره می‌توانید با زدن دکمه power به سیستم خود دسترسی داشته باشید. البته در صورت انتخاب گزینه hibernate این زمان کمی‌ طولانی‌تر خواهد بود.

ویژگی‌های Sleep و Hibernate چگونه عمل می‌کنند؟

ویژگی sleep، کامپیوتر شما را در حالت بسیار کم مصرف قرار می‌دهد و حالت فعلی سیستم شما در RAM ذخیره می‌شود. در این حالت کامپیوتر شما به مقدار بسیار کمی ‌جریان برق برای نگهداری از اطلاعات شما در RAM نیاز دارد. زمانی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید، مجدد می‌توانید از همان‌جایی که کارهای خود را رها کردید و گزینه Sleep را انتخاب نمودید، در عرض یک یا دو ثانیه به حالت عادی برگردید و کارهای خود را ادامه دهید.

در سوی دیگر ویژگی hibernate حالت فعلی نرم‌افزارها و در واقع حالت کل سیستم شما را در دیسک درایو ذخیره می‌کند و به سرعت کامپیوتر را خاموش خواهد کرد. با انتخاب این گزینه دیگر کامپیوتر شما مانند گزینه sleep به برق نیازی ندارد. زمانی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید، اطلاعات شما از دیسک درایو در درون RAM بارگذاری خواهد شد و می‌توانید از همان‌جایی که کارهای خود را رها کردید و گزینه hibernate را انتخاب نمودید، به ادامه کارهای خود بپردازید. در واقع تمام نرم‌افزارها و فایل‌ها به همان صورتی که بودند بار دیگر به شما نشان داده خواهند شد. این گزینه نیاز به زمان بیشتری نسبت به گزینه sleep دارد تا سیستم شما را مجدد با وضعیت قبلی در اختیارتان قرارد دهد. اما هرگز به اندازه زمانی که سیستم خود را توسط گزینهshut down خاموش می‌کنید، زمان نخواهد برد. این که روشن شدن سیستم و دستیابی به سیستم‌عاملی که توسط گزینه hibernate خاموش شده است ، چقدر طول می‌کشد به سرعت دیسک درایو شما بستگی دارد. اگر شما از دیسک پرسرعت SSD یا solid-state drive استفاده می‌کنید، مطمئنا خیلی سریع‌تر این عملیات انجام خواهد شد.

به عبازت دیگر می‌توان گفت hibernate دقیقا همان گزینه Shut down است. با این تفاوت که تمام کارهای شما همان‌طور که آن‌ها را رها کرده اید، ذخیره می‌شوند.

نظرات