storage-spaces

نحوه استفاده از Storage Spaces در ویندوز ۱۰

Storage Spaces یک از ویژگی ویندوز ۱۰ و ۸ است که  می توانید با آن چندین هارد دیسک را با هم ترکیب کنید و به یک درایو جامع دسترسی داشته باشید . شما می توانید اطلاعات خود را به حالت mirror  در هارد دیسک ها ذخیره کنید .

شما حتی می توانید زمانی که هارد دیسک های شما از اطلاعات پر شد با اضافه کردن هارد دیسک جدید فضای ذخیره سازی خود را افزایش دهید بدون آن که بخواهید تنظیمات پیچیده ای را انجام دهید . Storage Spaces بسیار شبیه  RAID و LVM ( در سیستم عامل لینوکس ) است . البته تفاوت هایی دارند ولی از خیلی جهات شبیه به هم هستند به همین علت به عنوان RAID نرم افزاری در ویندوز شناخته می شود .

Storage Spaces1

برای ساخت یک Storage Space شما باید حداقل دو هارد دیسک با سرعت و ظرفیت و میزان حافظه کش یکسان داشته باشید ( بهتر است هارد دیسک ها کاملا از نظر برند و مدل یکسان باشند ) . شما نمی توانید از هارد دیسکی که سیستم عامل بر روی آن نصب است استفاده کنید .برای استفاده از این ویژگی هارد دیسک ها می توانند internal و یا external باشند .( Motherboard استفاده شده باید از این قابلیت پشتیبانی کند . قبل از استفاده و خرید حتما به این نکته توجه کنید. )

برای ساخت Storage Space ابتدا عبارت Storage Space در search ویندوز زده و بر نامه را اجرا کنید و سپس بر روی لینک create a new storage space کلیک کنید . درایو های هارد دیسک هایی را که می خواهید این تنظیمات را بر روی آن ها لحاظ کنید انتخاب کنید تا کنار آن ها تیک خورده باشد. ( توجه داشته باشید که این درایو ها باید از قسمت Disk Management به حالت Delete در آمده باشند . طبیعی است که در این حالت تمام اطلاعات بر روی هارد دیسک های مورد نظر پاک خواهند شد . بنابراین اگر اطلاعاتی بر روی هارد دیسک ها دارید از آن ها در جای دیگر نسخه پشتیبان تهیه نمایید. ) سپس بر روی Create pool کلیک کنید .

Storage Spaces3

بعد از ساخت pool به صفحه تنظیمات Storage Space   می رویم.در قسمت Name and drive letter می توانید اسم و معرف حرفی درایو خود را مشخص کنید تا با همین نام و نشان به نمایش در بیاید .  در قسمت Size ویندوز اطلاعاتی در رابطه با حداکثر فضای قابل دسترسی ( بر اساس نوع  resiliency type که انتخاب کرده اید ) در دسترس شما قرار خواهد داد . در روبروی عبارت Size(maximume) شما می توانید ظرفیت بیشتر از اندازه ی واقعی هارد دیسک ها تعریف کنید .برای مثال شما دو عدد هارد دیسک ۵ گیگابایتی را برای این کار در نظر گرفته اید . شما در این قسمت عدد ۵۰۰ گیگابیت را انتخاب می کنید . در ویندوز و برنامه ها این درایو ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت را نشان می دهد . زمانی که درایو مورد نظر از اطلاعات پر شد و به محدوده ی حجمی  ۱۰  گیگابایت واقعی خود رسید ویندوز با نمایش دادن اعلانی در قسمت Action Center به شما گوشزد می کند که یک هارد دیسک دیگر به مجموعه هارد دیسک های خود اضافه کنید ( هارد دیسک اضافه شده باید از نظر برند , مدل , حافظه کش , حجم و سرعت با بقیه هارد دیسک ها یکسان باشد )  . این کار برای مصارف خاص بسیار کاربردی است .

storage spaces 2

در قسمت resiliency type می توانید نحوه مدیریت اطلاعات در ویندوز را مشخص کنید . توجه داشته باشید که مادربرد های مختلف از تعدادی از این گزینه ها پشتیبانی می کنند .

گزینه simple  : با انتخاب این گزینه ویندوز یک نسخه از اطلاعات شما را نگهداری می کند . اگر یکی از هارد دیسک ها به هر دلیلی از کار افتاد تمامی اطلاعات موجود بر روی تمامی  هارد دیسک های شما از دست می رود . نحوه دسترسی به اطلاعات در این گزینه بالاست و هیچ فضایی برای نسخه پشتیبان در نظر گرفته نمی شود .

گزینه Two-way mirror :  این گزینه ویندوز دو نسخه از اطلاعات شما را نگهداری می کند . اگر یکی از هارد دسیک ها به هر دلیلی از کار افتاد اطلاعات شما در هارد دیسک دیگر محفوظ خواهد ماند . برای این گزینه حداقل دو هارد دیسک مورد نیاز است و تعداد هارد دیسک ها باید زوج باشند . فضای ذخیره سازی در دسترس نصف مقدار واقعی می باشد .

گزینه Three-way mirror : در این گزینه ویندوز سه نسخه از اطلاعات شما را نگهداری می کند اگر به هر دلیلی یک و یا دو عدد از هارد دیسک های شما از کار افتاد اطلاعات شما محفوظ می ماند . حداقل هارد دیسک های مورد نیاز در این گزینه سه عدد است و باید مضربی از عدد ۳ باشند . فضای ذخیره سازی در دسترس یک سوم مقدار واقعی است .

گزینه Parity : ویندوز اطلاعات parity مربوط به اطلاعات شما را ذخیره می کند . اگر یکی از هارد دیسک ها به هر دلیلی از کار افتاد اطلاعات شما محفوظ خواهد ماند . مزیت این گزینه نسبت به گزینه Two-way mirror این است که فضای ذخیره سازی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد . زمان دسترسی به اطلاعات کمی بیشتر است ولی سرعت جابجایی اطلاعات بالاتر است . حداقل هارد دیسک در این گزینه چهار عدد است و یک هارد دیسک برای ذخیره parity از دسترس خارج می شود و مابقی هارد دیسک ها به عنوان فضای ذخیره سازی در دسترس قرار خواهند گرفت . برای تعداد دیسک ها و ظرفیت های بالا  Parity گزینه مناسبی است .در ویندوز۱۰   اگر تعدا هارد دیسک های شما ۸ عدد به بالا باشد می توانید با انتخاب این گزینه اطلاعات خود را در برابر خرابی همزمان دو عدد از هارد دیسک ها محافظت کنید  . در این حالت دو عدد از هارد دیسک ها به عنوان ذخیره  Parity از دسترس شما خارج خواهند شد . ( حالت آخر را تعداد محدودی از مادربورد ها پشتیبانی می کنند )
این نکته را هم توجه داشته باشید که زمانی که هارد دیسک و یا هارد دیسک های شما ( بسته به نوع resiliency type انتخابی شما ) از کار افتاد سریعا هارد دیسکی مشابه با آن را جایگزین کنید تا اطلاعات شما در معرض خطر از دست رفتن قرار نگیرد .( همانطور که در بالا اشاره شد بسته به نوع انتخابی resiliency type شما , اگر دو و یا سه عدد از هارد دیسک های شما از کار افتاد تمامی اطلاعات موجود در درایو ترکیبی از دست خواهد رفت )

Storage Spaces4

بعد از وارد کردن تنظیمات بر روی گزینه Create storage space کلیک کرده و ویندوز اقدام به ایجاد و format کردن storage space شما خواهد کرد .

storage space ایجاد شده و جدید شما در قسمت Windows Explorer به عنوان یک درایو تکی و عادی به نمایش در خواهد آمد و شما همانند درایو های عادی خود می توانید در برنامه ها و ویندوز از آن استفاده کنید و اطلاعات خود را در آن ذخیره کنید .

Storage Spaces5

بعد از ایجاد یک storage space شما می توانید با بازگشت به پنل کنترل Storage Spaces اطلاعات مربوط به storage spaces خود را مشاهده کنید . در این پنچره شما فضای ذخیره سازی در دسترس را مشاهده می کنید . می توانید یک درایو دیگر را اضافه کنید و یک storage spaces جدید دیگر را ایجاد کنید .

storage spaces 2

شما هر کاری را که با درایو معمولی انجام می دادید را می توانید با Storage Space انجام دهید. شما حتی می توانید حالت کد گذاری درایو BitLocker را بر روی آن فعال کنید .

نظرات