linux

فشرده سازی ( Compression ) در لینوکس

فشرده سازی ( Compression )

یکی از مباحث کاربردی در حوزه IT بحث فشرده سازی در سیستم عامل هاست . امروز قصد داریم در مورد فشرده سازی در لینوکس صحبت کنیم.

۲ نوع الگوریتم فشرده سازی داریم:

۱) Lossy

Lossless (2

در lossy وقتی فشرده سازی انجام می دهیم از فایل قبلی یک فایل جدید بدست می آید که می تواند هیچ ارتباطی با فایل اول نداشته باشد (منظور از نظر محتوایی نیست ) یعنی ممکن است برخی از اطلاعاتش در هم ریخته شود و قابلیت بازگرداندن به حالت اول را ندارد مثال (در فتوشاپ وقتی یک فایل btmap را باز می کنید و تبدیل به JPEG میکنید و حجم آن را کم می کند و دیگر قادر به تبدیل JPEG  به bitmap با همان کیفیت نیست).

نکته ) Lossless دیتای ما را فشرده می کند بعد از decompress دوباره همان فایل قبلی را داریم. معمولا کاربران از روش Lossless استفاده می کنند.

فشرده سازی با GZIP :

برای compress کردن از دستور زیر استفاده می کنیم:

gzip  -n

فشرده سازی Compression

برای decompress کردن از دستور زیر استفاده می کنیم:

gzip   -d

فشرده سازی Compression

با gzip می توانیم الگوریتم فشرده سازی را تعیین کنیم که تا چقدر فشرده سازی انجام دهیم عدد انتخابی ما برای مقدار فشرده سازی بین ۱ تا ۹ است که ۱ کمترین مقدار فشرده سازی و ۹ بیشترین مقدار فشرده سازی می باشد.

نکته : ما فقط میتوانیم فایل را فشرده کنیم نه دایرکتوری . این جمله به این معنی می باشد که ما وقتی دایرکتوری را compress می کنیم فایل های داخل آن دایرکتوری فشرده میشود نه خود دایرکتوری ( دایرکتوری نه حجم دارد نه موجودیت خاص که بخواهد زیپ شود )

بسته به آن فایلی که ما داریم فشرده سازی انجام می دهیم خروجی متفاوتی ممکن است بدست آید. به طور مثال ما ۲ فایل داریم یکی vap و دیگری JPEG حال میخواهیم فشرده سازی را  روی این ۲ فایل اجرا کنیم ممکن هست مقدار تغییرات در حالت فشرده سازی در ۲ فایل متفاوت باشد. یعنی vap تغییرات بیشتری داشته باشد نسبت به JPEG چون در بحث تبدیل به JPEG یکبار فشرده سازی صورت گرفته باشد (به صورت LOSSY) ممکن هست حجم فشرده سازی نسبت به زمان فشرده نبوده تفاوت چندانی نداشته باشد.

معمولا فایل های که با gzip  فشرده سازی می کنیم آخرش یک .gz اضافه می کنیم.

gzip به صورت پیشفرض با حالت ۶ فشرده سازی انجام میدهد.

برای فشرده سازی با حالت های مختلف میتوانیم از دستور زیر استفاده کنیم.

عدد دلخواه بین ۱ تا۹
اسم فایل

gzip     –

فشرده سازی Compression

gzip  -k

دستور رو به رو برای فشرده سازی فایل اولیه را کنار فایل فشرده شده نگه میدارد یعنی هر دو را داریم.

فشرده سازی Compression

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

CBTNET

نظرات